prechladnuté dieťa
Blog

Prechladnutie u detí

Jeseň so sebou prináša nielen začiatok školského roka, ale aj zmeny počasia a samozrejme sezónu chrípok a prechladnutí. Tieto sú dosť časté a nepríjemné najmä u malých bábätiek a detí. Ako im môžete predchádzať a ako si s nimi poradiť?

Prevencia je základ

V rámci prevencie je dôležité deti postupne adaptovať na klesajúce teploty. Ideálne je to pri pravidelnom pobyte vonku na čerstvom vzduchu. Podľa odporúčaní by deti mali denne tráviť aspoň 3 hodiny vonku. Takéto otužovanie vzduchom zabezpečí rýchlejšiu adaptáciu organizmu aj počas kolísania teplôt počas dňa.

U malých bábätiek je dobré tento čas rozdeliť na viacero kratších intervalov. Ideálne aj v rôzne časti dňa, napríklad ráno, na obed a večer. Nie je vhodné bábätko príliš naobliekať, aj keď sa vám zdá, že by mu mohlo byť chladno. Princíp otužovania vzduchom spočíva práve v tom, aby telo malo kontakt s prostredím. Vo všeobecnosti platí, že dieťaťu by sme mali obliekať o jednu vrstvu viac, ako si obliekame my sami. V prípade bábätiek je vhodné použiť prírodné materiály na druhy oblečenia, ktoré sú v priamom kontakte s pokožkou. Na vrchné časti oblečenia alebo prikrývky sú v tomto období výhodnejšie rôzne funkčné materiály, nakoľko hrejú o niečo lepšie.

Kedysi platilo, že pokiaľ má dieťa studené rúčky, tak mu je určite zima. Nemusí tomu tak byť vždy. Okrajové časti tela, ako sú ruky či nohy majú však prirodzene nižšiu teplotu než torzo, ktoré je chránené oblečením. Vhodnejším indikátorom teploty je miesto za krkom. Metabolizmus dieťaťa totiž pracuje na oveľa vyššie obrátky, ako metabolizmus dospelého. V prípade, že by ste sa teda orientovali len  podľa teploty rúk, ľahko by mohlo dôjsť k prehriatiu detského organizmu.

Prechladnuté dieťa

V prípade, že sa vášmu drobcovi prechladnutie predsa len nevyhlo, liečbu treba zahájiť čím skôr. Najmä malé bábätká bývajú citlivejšie na rôzne nákazy, nakoľko ich imunita je ešte veľmi slabá. Dojčatá nedokážu dokonca efektívne dýchať ústami počas prvých mesiacov života, preto je dôležité pri nadmernej tvorbe hlienu uvoľňovať dýchacie cesty. Vhodnými pomocníkmi sú odsávačky a rôzne nosové roztoky v podobe morskej vody alebo iných prípravkov určených na uvoľnenie hlienov vhodných pre deti. Soplíky treba odsávať najmä preto, aby sme predišli ich zatekaniu, čo následne vyvoláva u dieťatka kašeľ a ďalšie zdravotné problémy ako napríklad zápal stredného uška. Okrem toho upchatý noštek bráni dieťatku v pokojnom spánku, prekáža pri dojčení a spôsobuje nervozitu bábätka.

Domáca lekárnička

Tu je len niekoľko inšpirácií, čo by mala obsahovať vaša domáca lekárnička v rámci prípravy na jesenné prechladnutia:

 • detská odsávačka (pokiaľ máte doma malé bábätko)
 • nosný roztok morskej vody alebo nosné kvapky na zriedenie hlienov
 • vatové tyčinky
 • sirup proti kašľu vhodný pre deti, prípadne kalciový sirup
 • teplomer – novorodencom a dojčatám sa teplota štandardne meria v oblasti konečníka. Staršie deti už zvládnu aj meranie pod pazuchou. Bezkontaktné teplomery sú tiež ideálnym pomocníkom, ale niekedy môžu mať skreslené hodnoty vplyvom teploty prostredia.
 • aromadifuzér a esenciálne oleje – na uvoľnenie dýchania sa osvedčili najmä oleje z eukalyptu, tymiánu, mäty a borovice. Éterické oleje zároveň dezinfikujú vzduch a tým bránia šíreniu nákazy na ostatných členov rodiny
 • balzam na uvoľnenie dýchacích ciest – aplikuje sa masážou na hrudník a chrbát
 • detský čaj na podporu imunity – dostať v lekárňach
 • lieky proti teplote – po porade s lekárom alebo lekárnikom v podobe čapíkov alebo sirupu

Babské rady

V čase moderných technológií si mnoho mamičiek hľadá dostupné informácie na internete alebo na rôznych fórach, kde si navzájom môžu poradiť. Priznám sa, že ani ja nie som výnimkou. V prípade, že nemáte chuť hneď utekať s drobcom k svojmu pediatrovi, tu je niekoľko domácich receptov, ktoré môžu pomôcť pri prvých príznakoch prechladnutia:

 • materské mlieko – dojčenie je ideálnou prevenciou a podporou imunity dojčaťa. Materské mlieko však môžete využiť aj ako kvapky do nosa na uvoľnenie hlienu.
 • silný domáci vývar (od 6 mesiacov) – prehrieva telo z vnútra a zároveň zmierňuje príznaky prechladnutia ako sú bolesti, únava, preťaženie či zvýšená teplota
 • zvýšenie polohy hlavy – na podloženie matraca v postieľke poslúžia poskladané uteráky, alebo aj deka
 • cibuľové vrecko – cibuľu nakrájajte na drobno, dajte do plátenného alebo bavlneného vrecka či plienky a zaveste na noc blízko hlavy dieťaťa. Uvoľňuje to nos a dutiny (upokojuje sliznicu) a pomáha v spánku lepšie dýchať.
 • zvýšený príjem tekutín – vhodné sú najmä teplé bylinkové čaje, čistá voda alebo odšťavené ovocie rozriedené s vodou

Kedy ísť k lekárovi

Ak dieťatku ani po pár dňoch zahlienenie neprechádza, prípadne sa opakuje príliš často, alebo sa dokonca pridružia rôzne ďalšie ťažkosti (teploty, dieťatko si chytá ušká či iné), určite netreba váhať a radšej konzultovať tento problém s vaším pediatrom. Na základe výterov z nošteka a ďalších vyšetrení môže lekár odhaliť skryté príčiny neustáleho zahlienenia a nasadiť aj správnu liečbu. Niekedy môže byť príčinou i alergia, ktorú možno taktiež odhaliť na základe vyšetrení. I keď by sa mohlo zdať, že zahlienený noštek u bábätka nie je dôvodom na znepokojenie, netreba to ani podceňovať.  Najmä v prípade, že tento problém pretrváva alebo sa neustále vracia. Vtedy je skutočne lepšie nechať bábätku urobiť dôkladné vyšetrenia, aby ste mali istotu, že nejde o nič vážne.

You may also like...

1 Comment

 1. […] Prečítajte si tiež: Prechladnutie u detí […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *